Pojawienie się na świecie małego dziecka zawsze powoduje istotne zmiany w życiu jego rodziców. Swobodne dotąd spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do restauracji, spotkania ze znajomymi czy nocne imprezy szybko stają pod znakiem zapytania. Upłynie sporo czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz zastanawiać się, jak może mijać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Powszechnie znana zasada głosi: śpij, kiedy niemowlę śpi. Wiele matek ironicznie dodaje do niej: gotuj kiedy niemowlę gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie należy jednak bagatelizować tego porzekadła. W pierwszych dniach po pojawieniu się dziecka to właśnie noworodek powinien być najistotniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się wczorajszymi naczyniami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszelkie domowe obowiązki mogą zostać odłożone na później. Maleństwo jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że nowy członek rodziny będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Musisz być w pobliżu. Nie zdziw się, gdy maluch będzie cały czas chciał piersi. W pierwszych tygodniach na świecie noworodek nie ma jeszcze regularnych odstępów między kolejnymi posiłkami. Może więc być tak, że raz odstęp wyniesie sporo czasu, a następnie maleństwo będzie chciało o jedzenie co pół godziny.

new year wishes messages

Podstawową zasadą, jaka powinna sterować życiem młodej mamy jest nieplanowanie dnia. Przy nieregularnym trybie życia malucha każdy plan może okazać się niepotrzebny. Jeżeli weźmiesz na siebie zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w czasie snu dziecka. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez sensu się denerwować.

Nie martw się, kiedy na początku dbanie o pociechę będzie cię przerastać. Wszystko przychodzi z czasem.